Bakan Kirişçi’ye göre et fiyatları geriliyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

Bakan Kirişci, hububatta rekolte beklentilerine ilişkin “Ölçümlerimiz hala devam ediyor. Önceki yıla göre rekoltede yüzde 8’lik bir artış beklentisi var. Türkiye’de kendimize yeterlilik noktasında iyi durumdayız” ifadesini kullandı.

Bakan Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hububat için bu yıl da devrede olacağını kaydetti.

“DEPREMDE 8 BİN 200 BÜYÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU”

Kirişci, deprem bölgesinde bitkisel üretim tarafında herhangi bir sorun olmadığını belirterek, “O bölgede 8 bin 200 büyükbaş hayvanımız telef oldu. 1,4 milyar liralık ilave yem desteği verdik. Destekleri nakdi olarak ödedik. Bizim tarımsal desteklerimiz 57,6 milyar liraya geldi. Bu desteklerin 32 milyardan fazlasını üreticilere verdik” diye konuştu.

“SOĞAN ARZINDA SORUN YOK”

Bakan Kirişci, kilosu 30 liraya kadar çıkan ve son günlerin tartışma konusu olan soğan konusunda da açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin aslında soğan arzıyla ilgili sorunu yok. Şu anda Adana halini arayacak olsanız soğan fiyatlarının 11-12 liralara geldiğini duyabiliriz. Tarım ürünleri üzerinden spekülatif davranışlar karşılık buluyor. Patates için de aynı şekilde, üretim fazlamız var. Buradan ilerisi artık Ticaret Bakanlığımızı ilgilendirdiği için bakanlık olarak görev alanımızın dışına çıkmış oluyor.”

“ET FİYATLARI GERİLİYOR”

Kırmızı et fiyatlarındaki artışla ilgili değerlendirme yapan Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“Et fiyatları geriliyor, ileri gidiş söz konusu değil. Kasap reyonu olan marketlerde biz fiyat garantili ürün verdik. İstanbul’da başladık. Başarılı olduğunu gördüğümüzde Ankara’da da uyguluyoruz. Kıymayı 190 liradan satmaları karşılığında marketlere ürün veriyoruz. Et Süt Kurumu’nun durması gereken yer regülasyon.”

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir