Avrupa alev alev yanıyor: Pek çok bölgede kırmızı alarm verildi

Avrupa’da sıcak hava dalgasının tesiriyle birçok noktada orman yangınları çıktı. İngiltere, Fransa, Portekiz, ve Yunanistan‘daki yangınlar nedeniyle binlerce kişi hayat alanlarından tahliye edildi.

Avrupa’nın geniş bölgelerini etkileyen sıcak hava dalgası perşembe günü Avrupa’nın batısından doğusuna hakikat hareket etti. İtalya, Polonya ve Slovenya üzere birçok Avrupa ülkesinde itfaiyeciler orman yangınlarıyla uğraş ederken “yüksek sıcak hava dalgası” ikazları gelmeye başladı.

YÜKSEK SICAKLAR, SERT RÜZGARLAR, ŞİDDETLİ KURAKLIK

Güney Avrupa’da sıcaklıklar bu ayın başında mevsim normalleri üzerine çıkmaya başladığından bu yana, sıcak hava dalgası yüzlerce mevte neden oldu. İspanya, Portekiz ve Fransa üzere ülkelerde on binlerce hektarlık arazi çok sıcakların tetiklediği yangınlardan ötürü yandı. İngiltere ve Fransa Salı günü rekor sıcaklıklara şahit oldu.

Yunanistan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou, perşembe günü yaptığı açıklamada, “İklim krizi şu anda Avrupa’da, bilhassa Akdeniz bölgesinde besbelli bir yoğunlukla kendini gösteriyor. Yüksek sıcaklıklar, sert rüzgarlar ve şiddetli kuraklık orman yangınlarına yol açıyor” dedi.

Reuters haber ajansından alınan bilgiye nazaran, Yunan itfaiyeciler bir haftada 390 orman yangınına müdahale etti. Yunanistan’da günde yaklaşık 50-70 ortası yangın çıktı. Salı günü yangına teslim olan Atina’nın kuzeyindeki Penteli beldesinde yer alan meteoroloji istasyonu, rüzgarın saatte 113 km’ye ulaştığını bildirdi.

ORMANLAR YANIYOR…

Polonya‘da yetkililer, ülkenin birçok bölgesi için “aşırı sıcak” ihtarları yaptı. Güneydeki Brzesko kasabası yakınlarında büyük bir orman yangını çıktı. İtfaiyeciler 120 dönümden fazla alanın yandığını ve yangının bir ormana hakikat ilerlediğini bildirdi.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın bildirdiğine nazaran, İtalya’da Toskana ve Friuli Venezia Giulia‘daki yangınlar denetim altına alındı. Bologna yakınlarındaki dağlarda ve Milano‘nun kuzeyindeki A9 otoyolu hududunda da yeni orman yangınları tespit edildi.

YANGINLARIN SEBEBİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Bilim adamları ve klimatologlara nazaran, çok sıcak hava dalgası, yaygın olarak insan faaliyetinin neden olduğu iklim değişikliğine atfedilen global olarak yükselen sıcaklık modelinin bir modülü.

İklim değişikliğinin körüklediği orman yangınlarının sıklığı ve yoğunluğu birçok ülkede artmakta; böylelikle tabiata ziyanlı gazlar, kimyasallar ve partikül husus içeren ve sıhhate ziyan verebilecek dumanlar yaymakta.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.