Arkeoloji profesörüne ‘Antik kente giremezsin’ dediler

Hacettepe Üniversiteli bilim kümesini Hierapolis antik kenti girişinde durduran iki misyonlu “Yanınızda rehber olmadan gezemezsiniz” diyerek tutanak tuttu. Prof. Dr. Bayram SÖZCÜ’ye konuştu: “Burada arkeolojik hafriyatları yapan gün ışığına çıkaran benim, arkadaşlarımın hepsi sanat tarihçisi ve müzelerde misyon yapıyor. Bizim rehbere değil, rehberin bize muhtaçlığı var, çok şaşkın ve şoktayız.”

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi’nde tatil için buluşan Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunu sınıf arkadaşları geçirdikleri tatil süreci içerisinde Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Hierapolis Antik Kenti’ne seyahat düzenledi.

HEPSİ SANAT TARİHÇİSİ VE ARKEOLOG

Aralarında sanat tarihçileri, müze ve muhafaza konseylerinde misyonlu arkeologlarında bulunduğu küme Denizli Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahriye Bayram ile birlikte bir minibüs ve araba ile antik kentin girişinde Kültür Vilayet Müdürlüğü’nün iki vazifelisi tarafından durduruldu.

“REHBERSİZ ANTİK KENTİ GEZEMEZSİNİZ”

Antik kentin girişinde durdurulan kümenin rehber olmadığı için tarihi yeri gezemeyeceği belirtildi.

Otomobili ile önden giden Prof. Dr. Fahriye Bayram ise geri dönüp ne olduğunu sorduğunda “Rehber olmayınca içeri girip gezemeyeceğimizi söylediler. Araç TÜRSAB’ındı. O vakit aracı dışarıda bırakalım ben kendi aracımla arkadaşlarımı götürürüm dedim, hayır dediler kabul etmediler. Tekrar vazifelileri ben 13 yıldır üniversitede vazifeliyim ve buranın hafriyatını yapan gün ışığına çıkaran biriyim arkadaşlarımızın hepsi arkeolog, sanat tarihçisi, müdafaa şuralarında yüksek seviyede vazifeliler, biz zati tarihin içerisindeyiz, bizim rehbere gereksinimimiz yok olsa olsa rehberin bize gereksinimi olur, diye itiraz ettik. Lakin kabul etmeyip, tutanak tuttular. Tüm bunları üniversite kimliğimi göstermeme karşın yaptılar” diye konuştu.

“REHBERLİK YAPMAYA UYGUN DEĞİL” 

Prof. Dr. Bayram “İki görevliyi bir türlü ikna edemedik, sonra içeriye girip antik kenti arkadaşlara gezdirdim, ardımızdan benim hakkımda “Rehberlik yapmaya uygun olmayan biri kümesi gezdirdi” diye tutanak tutmuşlar, şok üzerine şok yaşadık. Ben ve arkadaşlarım yaklaşık 37 yılımızı bu mesleğe verdik fakat bu türlü bir tutum görmedik. Bu tartışmadan 20-30 dakika sora geri döndüğümüzde bu iki vazifelinin yerlerinde olmadığını isteyenin istediği üzere antik kente girip gezdiğini gördüğümüzde şaşkınlığımız daha da arttı” dedi.

BİR BAKAN YAHUT MİLLETVEKİLİNE TBMM’YE GİREMEZSİNİZ DEMEK ÜZERE BİRŞEY

Arkeolog Kaan Toker ise “İl Kültür müdürlüğünde vazifeli olduğunu belirten yaka kartı takılı 2 kişi rehberimizin olup olmadığını sordular. Biz de hepimizin sanat tarihi mezunu ve arkeolog olduğumuzu rehber gereksinimi duymadığımızı ve bu türlü bir zorunluluktan da haberimiz olmadığını, aslında Bodrum da toplandığımızı ve öylesine bir seyahat için yola çıktığımızı söyledik.

Fahriye Hocam üniversite kimliğini, Aynur Hocam da Kültür Bakanlığı kimliklerini göstermiş olmalarına karşın rehber mecburiliği konusundaki görüşlerinde ısrar ettiler. Şayet rehbersiz antik kentlere girmek yasak ise, tutanak tutup ceza kestikten sonra neden bizim içeri girmemize müsaade verdiler. Şayet bu türlü bir denetim noktası var ve her servis denetim ediliyorsa neden biz geçtikten 15 dakika sonra toplanıp gidiyorlar. Günlük ceza kesme kotaları var da onu mu doldurdular da mı gittiler, emsal sorular çoğaltılabilir hala şoktayız. Bu bir bakan yahut milletvekiline TBMM’ne giremezsiniz demek üzere bir şey” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.