Ankette ortaya çıktı: Kiracıların üçte ikisi haklarını bilmiyor

Emlak seri ilan platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir data tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda Mayıs 2022 emlak bilgilerini paylaştı.

Emlakjet’in Endeksa ile gerçekleştirdiği iş birliği doğrultusunda mayıs ayına özel olarak gerçekleştirdiği özel araştırma evrakında kiracı haklarına yönelik bilgi sahipliği incelendi.

Son periyotta kiracı hakları konusu ağır bir formda gündeme gelirken, ankete katılan kiracıların yüzde 63’ü kiracı hakları konusunda gereğince bilgi sahibi olmadığını belirtti.

“YÜZDE 63’Ü HAKLARI KONUSUNDA GEREĞİNCE BİLGİ SAHİBİ DEĞİL”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, bilgilere ait değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz devirde konut fiyatlarındaki artışlar ve bu alanda yayınlanan yeni regülasyonlar en kıymetli gündem unsurlarından. Hem Emlakjet üyelerini hem kamuoyunu piyasa hakkında bilgilendirmek için aylık gayrimenkul raporlarımızdaki fiyat artışları kısmı için birlikte iLab Holding çatısını paylaştığımız Endeksa ile iş birliği kurduk. Konut piyasasında tüketici davranışlarını Emlakjet bilgileri ile tahlil etmeye devam ederken, fiyat datalarını bundan bu türlü Endeksa aracılığıyla sunacak ve gündem unsurları hakkında ayrıntılı araştırmalar yapmaya raporlarımızda uzman görüşlerine yer vermeye devam edeceğiz.

Kira artışlarını takiben kiracı hakları konusunda soru işaretlerinin artması üzerine bu ay kiracı hakları konusunda anket sonuçlarını yayınladık. Anket bilgilerine nazaran, kullanıcıların yüzde 63’ü kiracı hakları konusunda gereğince bilgi sahibi olduğunu düşünmüyor. Bu hususta bilgi birikiminin artması ismine Emlakjet’te avukat görüşlerine dayanan ayrıntılı bir röportaj yayınladık. Gayrimenkul alanında gündemi yakından takip etmeye ve yetkili isimlerin görüşlerini kamuoyu ile buluşturmaya devam edeceğiz.”

“KİRA TESPİT DAVALARINDA ÇOK YÜKSEK ARTIŞ VAR”

Avukat Mehmet Berk İmamoğlu da Emlakjet’in kiracıların hakları konusunda bilgisini ölçen özel araştırma belgesi sonuçlarını yorumladı.

Kiralık konut fiyatlarında yaşanan artışın, kira tespit davalarında çok yüksek oranda artışa sebep olduğunu belirten İmamoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu davalarda karar verilen yeni kiralar piyasadaki fiyatlara nazaran belirleniyor. Bu noktada piyasa ortalamalarının yapay olarak yükseltilmemesi değer taşıyor. Kiralık kontratı devam eden konutlar için süreksiz mühletle de olsa yüzde 25 yıllık tavan artış tedbiri açıklandı. Bu uygulamanın 5 yılın üzerinde kontrata sahip şahısların başvurabileceği kira tespit davalarına pürüz olmadığını hatırlatmak gerek.

Uygulamanın kiracılara takviye olduğunu, kısa periyodik de olsa mevcut kiracıları koruduğunu gözlemliyoruz. Öteki yandan, Emlakjet yapmış olduğu kiracı hakları anketi sonuçları, kullanıcıların birçoklarının kiracı hakları konusunda bilgi sahibi olmadığını belirtiyor. İçinde bulunduğumuza misal kriz periyotlarında yanlış bilgiler maalesef daha süratli dolaşıyor, kiracı hakları konusunda sorun yaşayan tüm vatandaşlarımıza bilgi sahibi olmak için gerekli kaynakçaları gösteren mecralara müracaatını yahut yetkili bireylerle görüşmesini öneriyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.