AMD EXPO ve Intel XMP Teknolojileri Aynı Belleklerde Kullanılabilecek

Intel’in XMP teknolojisini yıllardan beridir kullanıyoruz ve geçen yıl DDR5 bellekler için 3.0 sürümü piyasaya çıkmıştı. Bununla birlikte AMD, yakında çıkacak olan Ryzen 7000 serisi ve yeni AM5 platformu ile ücretsiz ve açık kaynaklı olmasına rağmen XMP yerine kendi tescilli teknolojilerini sunacak.

Şirket sunumunda XMP’ye rakip olarak EXPO (Extended Profiles for Overclocking) teknolojisini tanıtmıştı. AMD 600 serisi anakartlar aynı zamanda XMP teknolojisini de destekleyecek. Ancak daha hızlı ve stabil bir sistem isteyen kullanıcılar, AMD’nin yeni platformu için özel olarak uyarlanan EXPO destekli bellekleri tercih etmek isteyebilir.

Peki XMP ve EXPO bir arada nasıl tutulacak? DDR5 bellek hız aşırtma profillerinin tek bir modelde bir arada bulunması mümkün. Bu noktada her iki teknolojiye ait profillerin ayrı tutulacağı söyleniyor. MSI için çalışan bir overclock ustası olan Toppc tarafından da bunun mümkün olduğu onaylandı. SPD (Serial Presence Detect) profilleri farklı baytlara ve bloklara sahip, yani diğer ayarları etkilemeden bir modülde saklanabiliyor.

Intel XMP 3.0 ve AMD EXPO, bellek tedarikçilerinin kullanım modellerine bağlı olarak kullanıcı tanımlı profiller sunmalarına olanak tanıyor. Kullanıcılar oyun performansına pozitif etki ettiği kanıtlanmış düşük gecikmeli profili seçebilecek ya da günlük görevler için kararlı yapılandırma sağlayan varsayılan bellek ayarına bağlı kalabilecek. Yani tercih tamamen kullanıcıya kalmış ve bu iyi bir haber.

RAM üreticileri XMP 3.0 ve EXPO destekli modüllerini duyurmuştu. Ancak şimdiye kadar hiçbirinden iki ayrı profil seçeneğiyle ilgili bir bilgi göremedik.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.