AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi’de mescitler yakıldı demişti: CİMER’den açıklama geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 4 Haziran 2022’de Ankara Kızılcahamam’da partisinin kıymetlendirme toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Seyahat Olayları ile ilgili “Camilerimizi yaktılar” tezini TBMM gündemine taşıdı.

6 Haziran 2022’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bayır, tıpkı gün Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi’ne (CİMER) de başvurarak “Gezi Olayları’nda yakılan mescitler hangi vilayetimizde yahut illerimizdedir? Yakılan camilerimizin isimlerini ve bağlı bulundukları vilayet yahut vilayetleri açıklamasını arz ederim” sorularını sordu.

Bayır’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi karşılıksız kalırken, CİMER’den ise 26 Temmuz Salı günü cevap geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, CİMER üzerinden verilen cevapta, “Bahse husus olaylarla ilgili vilayetlerden gelen rastgele bir doküman ve rapor bulunmamakta olup, husus hakkında İstanbul Valiliği, vilayet müftülüğünden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz” denildi.

Bayır’ın sorusunun tıpkı gün, evvel İçişleri Bakanlığı’na sevk edildiği görüldü. Lakin, bakanlığın karşılıksız bıraktığı soruları 23 gün sonra, yani 29 Haziran 2022 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sevk ettiği belirlendi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLI OLAN KURUM CUMHURBAŞKANINI YALANLIYOR”

Tacettin Bayır ise CİMER’in, verdiği cevapla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yalanladığını ileri sürdü. Bayır şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam toplantısında Seyahat olaylarını kastederek ‘Camilerimiz yıkıldı, yakıldı‘ üzere sözler kullanmıştı.

Bunun üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorularımı yönelttim. ‘Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın söz ettiği yakılan mescitlerin sayısı kaçtır? Hangi ilimizdedir, nerededir? diye sordum. CİMER’den enteresan bir yanıt aldık.

CİMER, ‘İlgili müracaatınız incelenmiştir. Öncelikle mevzuya göstermiş olduğunuz hassasiyetten ötürü teşekkür ederiz. Bahse husus olaylarla ilgili vilayetlerden gelen rastgele bir evrak ve rapor bulunmamakta olup, husus hakkında İstanbul Valiliği Vilayet Müftülüğü’nden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz‘ karşılığı geldi.

Bu bana nazaran şu manaya geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nı CİMER yalanlıyor. Cumhurbaşkanına bağlı bir kurum, cumhurbaşkanının söylediği ‘Camiler yakıldı, yıkıldı’ tabirini yalanlıyor.

Kurum ünite ismi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan verilen bilgi. Kelamın kısası sayın cumhurbaşkanımızın yalancı olduğunu kendileri tescil ediyorlar. Ben merak ediyorum. Bay Kemal olmak zordu. Sayın Erdoğan cumhurbaşkanlığı makamında oturduğu için denetimli konuşmaya ihtimam gösteriyorum. Ancak AK Parti Genel Lideri olarak ‘Yalancı‘ desem yeridir.

“NE MESCİTLER YAKILDI NE DE MESCİTLERDE ALKOL ALINDI”

Dinin toplumu etkilemek için kullanıldığını savunan CHP’li Bayır şöyle devam etti:

Gelinen bu noktada koltuğunu koruyabilmek için toplumun en hassas olduğu din üzerinden iftira atmaktan, palavra söylemekten çekinmeyen birisi var. Gerçek şu ki Seyahat Olayları sırasında ne mescitlerimiz yakılmış, ne de mescitlerde alkol alınmıştır. Kabataş’ta başörtülü kardeşlerimize karşı aşağılıkça bir taarruz yapılmamıştır. Seyahat Olayları’nın iktidarda yaratmış olduğu travma haksız olduklarını kabul etmeyerek aksi bir tavır ve davranış göstermelerine, bunu da din üzerinden yapmalarına neden olmuştur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.