Akar’dan Almanya’ya eleştiri: Adı konmamış bir ambargo var

Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulanması teklifi Alman meclisinin gündemine gelmiş, reddedilmişti. Ancak savunma sanayii ihracatında yaşanan bazı sorunlar, “Örtülü ambargo mu uygulanıyor?” sorusunu gündeme getirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, o sorunun yanıtını Hürriyet Yazarı Sedat Ergin’e verdi.

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer geçen yaz başında geldiğinde de kendisiyle aynı konuları konuşmaya devam ettik. Maalesef adı konmamış bir ambargo var Türkiye’ye karşı. Biz de kendilerine her vesileyle bunun sadece Türkiye’ye değil NATO ittifakına da zarar verdiğini düşünüyoruz.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya’nın silah ve askeri malzeme satışında sergilediği tutumdan rahatsız olduklarını belirtti. Ancak engelleyici tavırların, Türkiye’nin savunma sanayiindeki adımlarını hızlandırdığı aktardı.

Cumhurbaşkanımızın liderliği, destek ve teşvikleriyle savunma sanayiindeki yerlilik ve millilik oranımızı yüzde 80’lere çıkardık. Ancak geldiğimiz seviyeyi yeterli görmüyoruz. Onların bu tutumu karşısında biz de İHA’larımızı, SİHA’larımızı, TİHA’larımızı geliştirdik. Milli muharip uçağımızı da geliştiriyoruz.

Almanya son olarak T-155 fırtına obüsünün batarya motorları için ihracat izni vermemişti. Bunun üzerine harekete geçen Makine Kimya Endüstrisi Fırtına Obüsü’nün motorlarını elektrikli hale getirmiş motor ve güç grubunda dışa bağımlılık sona ermişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.