ABD’li gazinin Biden’a Irak ve Afganistan reaksiyonu tekrar gündem oldu

ABD Lideri Joe Biden’la tartışan bir hava kuvvetleri gazisinin kelamları toplumsal medyada tekrar gündeme geldi. Mart 2020’de paylaşılan görüntüde, hava kuvvetleri gazisi, Irak ve Afganistan savaşına verdiği dayanak nedeniyle Biden’ı suçluyor. Gazi, savaş sonrası gazilere verdiği dayanak nedeniyle devrin ABD Lideri George Bush’a madalya takan Biden’ın yüzüne karşı, “O savaşı çıkaran adama madalya verdiniz, (orada hayatını kaybedenlerin kanı) sizin ellerinize de bulaştı” dedi.

“ARKADAŞLARIM POLİTİKALARINIZ YÜZÜNDEN ÖLDÜ”

Kaliforniya, Oakland’da yürütülen bir seçim kampanyası sırasında Biden, kalabalığa yaptığı konuşmanın akabinde karşısına çıkan ABD Hava Kuvvetleri gazisi, “Savaş için oy veren, binlerce kardeşimizin ve sayısız Iraklı sivilin vefatına yol açan savaşa imkan tanıyan birine neden o verelim?” diye sordu.

Hava Kuvvetleri gazisi, “O savaşı (Irak) çıkaran adama madalya verdiniz, (orada hayatını kaybedenlerin kanı) sizin ellerinize de bulaştı Siz diskalifiye oldunuz efendim!” dedi ve ekledi: Arkadaşlarım politikalarınız yüzünden öldü.

Biden, bir hava kuvvetleri gazisinin suçlamasına Irak’ta misyon yapan oğlu Beau hakkında konuşarak karşılık verdi.

“OĞLUNUZUN YOLUNDAN GİTMEYECEĞİM”

Biden cevap olarak, “Benim oğlum da Irak’taydı. Tam bir yıl boyunca. Bunun benim için kıymetli olduğunu düşünmüyorsun. Benim için çok kıymetli. Sana bir şey söylememe müsaade ver” dedi. Lakin Biden’ın kelamını kesen hava kuvvetleri gazisi, “Eminim öyledir, lakin oğlunuzun yolundan gitmeyeceğim” dedi. Biden da “Gitmezsen âlâ olur” diyerek oradan uzaklaşmaya başladı.

“TRUMP BIDEN’DAN DAHA FAZLA SAVAŞ KARŞITI”

Biden’ın gerisinden bağırmaya başlayan gazi, “Onların kanları sizin elinize bulaştı. Kardeşlerim Irak’ta ve Afganistan’da öldüler. Bu savaşa o (Biden) imkan sağladı. (Biden) diskalifiye oldu. O lider olamaz. Irak’ta milyonlar öldü! Onun lider olmasına müsaade verilmeyecek. Trump, Joe Biden’dan daha fazla savaş karşıtı!” dedi.

“BİZİ SİVİLLERİN CANINI YAKMAMIZ İÇİN GÖNDERDİNİZ”

Hava Kuvvetleri gazisi ayrıyeten, “Biz aslında sizin lanet savaşlarınızda savaştık. Siz bizi sivillerin canını yakmamız için gönderdiniz. Biz sivillerin canını yaktık. Bizi bunun için görevlendirdiniz” dedi.

Mart 2003’ten bu yana Irak savaşında 4 bin 500’den fazla Amerikalı ve 200 binden fazla Irak vatandaşı hayatını kaybetti.

2003’te Irak’ı işgal eden ABD’nin, ülkedeki ‘isyancılarla’ savaşan 170 binden fazla askeri vardı. ABD askerleri daha sonra, 2011’in sonunda çekilmeden evvel İran güçlerini eğitmeye başlamıştı. Lakin ABD askerleri, ‘IŞİD’le mücadele’ için Irak’a tekrar gönderilmişti.

ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi 30 Ağustos 2021’de tamamlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.