ABD’den Lavrov’un ‘Ukrayna’ çıkışına cevap!

Price, “Lavrov’un açıklamaları, bizim Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak edeceği açıklamamızı ispatlar nitelikte” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Batı’nın uzun menzilli füze sevkiyatıyla Rusya’nın coğrafik amaçlarının genişleyeceği açıklamasının, ABD’nin yaptığı “Rusya, Ukrayna topraklarını ilhaka hazırlanıyor.” ihtarını ispatlar nitelikte olduğunu söyledi.

Price, düzenlediği günlük basın toplantısında, Lavrov’un verdiği bir röportajda, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapmasıyla Rusya’nın coğrafik amaçlarının genişleyeceği açıklamasını kıymetlendirdi.

Lavrov’un burada ABD’nin bilmediği bir şeyi söylemediğini belirten Price, “Beyaz Saray’daki meslektaşım (John Kirby) daha dün Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhakı planladığı konusunda ihtarda bulundu. Bu topraklara Herson ve Zaporijya’nın dahil olduğunu söyledi. Bugün Lavrov, bizim yaptığımız bu uyarıyı resmen teyit etti.” tabirini kullandı.

Price, Rusya’nın açık bir formda ilhak planını ilerlettiğini belirterek bu durumun da Ukrayna’daki savaşın hukuksuzluğunu bir sefer daha gözler önüne serdiğini kaydetti.

BEYAZ SARAY VE LAVROV NE DEMİŞTİ?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, düzenlediği basın toplantısında “Rusya’nın Ukrayna’da daha çok toprağı ilhak etme niyetinde olduğuna dair elimizde kâfi delil, istihbarat ve kamuya açık bilgi var.” tabirini kullanmıştı.

Lavrov ise, Rus Ria haber ajansına verdiği röportajda, Rusya ve Ukrayna heyetleri ortasında İstanbul’da mart ayında müzakerelerin yapıldığını anımsatarak “İstanbul’da müzakereciler görüştüğünde, bir coğrafya vardı. Artık ise coğrafya diğer. Artık yalnızca Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri değil, Herson, Zaporijye ve birtakım başka bölgeler de kelam konusu. Bu husustaki süreç dengeli ve ısrarlı halde devam ediyor.” demişti.

Lavrov, kelamlarına şu formda devam etmişti:

“Batı, durumu kötüleştirmek isteğiyle HIMARS (ABD üretimli Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi) dahil Ukrayna’ya uzun menzilli silah sevkiyatı yapıyor. Bu halde coğrafik amaçlar, mevcut çizgiden ileriye yanlışsız değişecek. Bu nedenle (Ukrayna Devlet Lideri Volodimir) Zelenskiy’nin yahut onu değiştirecek öbür birinin denetim edeceği alanlarda, topraklarımıza ve bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere tehdit oluşturacak silahın bulunmasına müsaade veremeyiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.