ABD’de işsizlik maaşı müracaatları 16 haftanın doruğunda

ABD Çalışma Bakanlığı, ülkedeki haftalık işsizlik maaşı müracaatlarına ait dataları açıkladı.Yayınlanan verilire nazaran, ülkede birinci kere işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 14 Mayıs ile biten haftada bir evvelki haftaya kıyasla 21 bin kişi artarak 218 bine yükselerek 16 haftanın tepesine yerleşti.

22 Ocak ile biten haftadan bu yana kaydedilen en yüksek düzeye çıkan işsizlik maaşı müracaatlarının bu periyotta 200 bin düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

İşsizlik artarken, patron de emekçi bulamamaktan yana kaygılı

Analistler, işsizlik maaşı müracaatlarında yaşanan yükselişe karşın iş gücü piyasasının çalışan bulma derdi nedeniyle sıkışık durumda olduğunu ve güçlü fiyat artışlarını tetikleyerek enflasyondaki yükselişe katkıda bulunduğunu belirtti.

4 haftalık ortalama işsizlik maaşı müracaatları

AA’nın haberine nazaran, geçen hafta prestijiyle 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı müracaatları, bir evvelki haftaya kıyasla 8 bin 250 artarak 199 bin 500 oldu.

Süregelen işsizlik müracaatları

Süregelen işsizlik müracaatları ise 25 bin kişi azalarak 1 milyon 317 bine geriledi ve 27 Aralık 1969’dan bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.